12 najbrutálnejších hororov v histórii, časť I

Niektoré hororové filmy vyčnievajú nad ostatnými svojou brutalitou. Nemusí ísť pritom o samotný akt násilia alebo morbídnu zvrátenosť. V mnohých prípadoch sú filmy ťažko znesiteľné i kvôli téme, ktorej sa venujú. Tento zoznam obsahuje 12 takýchto filmov, ak medzi nimi nenájdete svojho adepta, nezúfajte. Ide len o prvú časť.

The Girl Next Door (2007)

Nebohý Jack Ketchum bol majstrom literárneho extrémneho hororu, no práve jeho dielo The Girl Next Door spôsobilo masívne vlny, ktoré sa v roku 2007 preliali do filmovej adaptácie Gregoryho Wilsona.

„Dievča od vedľa“ je tragický, krutý, hrôzostrašný a brutálny príbeh o týraní, násilí, sexuálnom zneužívaní a neschopnosti konať, keď si to situácia vyžaduje. Film a kniha sú tragické hlavne z toho dôvodu, že Jack Ketchum sa inšpiroval skutočným príbehom Sylvie, ktorá bola v roku 1965 týraná, zneužívaná a vyhladovaná kamarátmi z ulice, a to všetko za asistencie svojej opatrovateľky.

Subconscious Cruelty (2000)

Subconscious Cruelty od Karima Hussaina patrí medzi filmy, ktoré sa nedajú opísať bez toho, aby ste nezneli ako nihilistický prvák na filozofickej fakulte. Štyri rôznorodé segmenty sú šialené bizarné metafory vyjadrené cez šok, krv a sex.

Film vyšiel v roku 2005 na DVD, takže sa vám možno podarí nájsť si kópiu…

Begotten (1990)

Najznámejším experimentálnym hororom je pravdepodobne film Begotten (1990) od Eliasa E. Merhigeho. Begotten bol nakrúcaný za pomoci 16 mm Arriflex kamery a jeho centrálnou témou je kniha Genezis s miernymi neautorskými zásahmi.

Len samotný úvod spočíva v kráčajúcej okradnutej personifikácii Boha. Boh po akte vyňatia svojich vnútorných orgánov zomrie a z jeho pozostatkov vyrastie Matka Zem, ktorá mŕtve telo sexuálne uspokojí k samotnému vyvrcholeniu a….a…

Deadgirl (2008)

Marcel Sarmiento a Gadi Harel zrežírovali znepokojujúci horor, ktorý skúma pevnosť ľudskej morálky. Čo by ste spravili, ak by ste našli zabudnutý a spútaný ženský experiment?

Činy bez následkov, pýtať sa nikto nebude…

Henry: Portrait of a Serial Killer (1986)

Henry je pravdepodobne najlepší film o sériovom vrahovi vôbec. Je veľmi voľne založený na skutočnej príšere menom Henry Lee Lucas a režisér John McNaughton odviedol nekompromisne skvelú a desivú prácu. Máloktorý film dokázal ísť do tak absurdnej hĺbky plnej brutality a emócií.

Salò o le 120 giornate di Sodoma (1975)

Salò o le 120 giornate di Sodoma od Piera Paolo Pasoliniho je považovaný za jeden z najnechutnejších filmov vôbec a za „skoré“ dielo torture porn subžánru.

Dej sa odohráva vo fašistickom Taliansku naprieč rokmi 1943 a 1944. Štyria významní členovia vlády unesú niekoľko dievčat, chlapcov a podrobia ich 120 dňom odporného násilia, zneužívania a ponižovania.

Audition (1999)

Ak ste dlho bez partnera alebo partnerky a pomaly naberáte na sile odhodlať sa nájsť si životnú lásku, japonský horor Audition je pre vás ako stvorený. Shigeharu Aoyama je vdovec, ktorému by po rokoch samoty dopriala kúsok šťastia i jeho vlastná dcéra. Shiegaru však nemá odvahu skočiť do spoznávania nových žien.

Jeho kamarát je filmový producent a zorganizuje falošný kasting pre neexistujúci film. Na ňom Shiegaru spozná nádhernú Asami Yamazaki. I napriek varovaniam si nechal učarovať jej prítomnosťou. Táto mysteriózna žena však prejavuje lásku jemne odlišným spôsobom…

Audition je filmovou adaptáciou románu od Ryûa Murakamiho. Zrežíroval ju Takashi Miike.

Vase de Noces (1974)

Tento belgický arthouse exploitation horor od Thierryho Zénoa by obsadil popredné priečky vo viacerých zoznamoch. Nepríjemná atmosféra, nulový dialóg, monotónne zvuky a farmár, ktorý sa zamiluje do prasnice a neznesie, keď jeho zmutované prasačie deti uprednostnia svoju matku.

Znie to šialene? A to si predstavte, že tie najhoršie aspekty filmu sme radšej nespomenuli.

Rubber’s Lover (1996)

Shozin Fukui má v inventári šialených filmov niekoľko, no my sme pre tento zoznam vybrali toto dielo vylovené z cyberpunkových nočných môr.

Rubber’s Lover oplýva hrozivým vizuálom, násilím a scénami, na ktoré nikdy nezabudnete. Ale čo iné čakať od tajného vedeckého projektu, ktorý spočíva v tom najbrutálnejšom týraní ľudských subjektov.

Un Chien Andalou (1929)

Un Chien Andalou v dnešnej dobe šokuje len málokoho, no v roku 1929 išlo o veľmi kontroverzný počin z myslí Luisa Buñuela a legendárneho Salvadora Dalího.

Tento 17 minútový krátkometrážny film nemá chronologickú logiku. Je surreálny, bizarný, komický a desivý. Na scénu rozrezaného oka určite nezabudnete.

Naked Blood: Megyaku (1996)

Hisayasu Satô je šialenec. Inak sa nedá vysvetliť existencia filmu, v ktorom sa dôsledkom (úmyselne) nepodareného experimentu u testovacích subjektov premení bolesť na potešenie.

Tri ženy mali pôvodne testovať antikoncepciu, no kvôli chorej mysli syna jednej z pracovníčok nemocnice sa stanú obeťami nového lieku. Teraz túžia po bolesti, a čím je jej viac, tým lepšie. Ak máte chuť na vlastnú ruku alebo oko, odporúčame.

Guinea Pig: Flower of Flesh and Blood (1985)

Hideshi Hino mal plán adaptovať svoju mangu. Z Guinea Pig sa však nakoniec stala kontroverzná filmová séria pozostávajúca zo 6 častí. Hino je zodpovedný za prvé dve a práve tá druhá vyvolala masívny poplach nielen doma v Japonsku, ale aj v Hollywoode.

Filmárov totiž prešetrovala polícia. Museli preukázať, že zábery vo filme nie sú skutočné. FBI kontaktoval aj Charlie Sheen, ktorý si myslel, že sa mu do rúk dostal skutočný snuff film.

Dej druhej časti Guinea Pig neprekvitá komplexnosťou. Ako divák sa stanete svedkom únosu a autenticky pôsobiacej vraždy. Predohra spočíva v postupnom odrezávaní častí ľudského tela. Vrah chce totiž z obete vytvoriť kvietok z mäsa a krvi.

One comment

Comments are closed.