Najlepšie horory za rok 2019

Rok 2019 sa dostáva k svojmu poslednému výdychu a už rituálne sa musíme pozrieť na to, ako sa darilo hororovému žánru.

Ak patríte medzi našich vernejších čitateľov, tak viete, že náš „zoznam“ nie je zostavený ako u iných online magazínoch. Tradične u nás nenájdete číslované poradie. Porovnávať creature horor s historickou revenge drámou jednoducho nemá zmysel. Film umiestnený nižšie tak nemusí byť „objektívne“ lepší ako ten vyššie.

Taktiež novším návštevníkom webu musíme pripomenúť fakt, že ak tu nenájdete váš obľúbený horor, neznamená to, že ním opovrhujeme. Naše „zoznamy najlepších hororov“ sú oslavou uplynulého roku a priestor dávame aj filmom, ktoré sa snažili priniesť niečo nové a originálne, i keď vo finále uspieť nemuseli. V skratke, všetky filmy nižšie si z nejakého dôvodu zaslúžia divácku pozornosť.

Poďme na to.

Sweetheart

J.D. Dillard je zodpovedný za najlepší survival/creature horor tohto roku. Plný vizuálneho vyrozprávania príbehu a so schopnosťou vyvolať autentický strach dokázal niečo, v čom iní žánroví kolegovia zlyhali. Sweetheart si zaslúži pozornosť aj od fanúšikov filmu, ktorí sú z trópu „sám na ostrove“ unavení.

Belzebuth

Väčšina fanúšikov hororu sa zhodne na tom, že filmy predávané v škatuľke „Possession/Demonic“ sa zvyknú zlievať do jednej gigantickej generickej spomienky. Mexický Belzebuth je však príjemnou výnimkou. Filmár Emilio Portes je známy pre svoje čierne komédie kritizujúce svoju vlasť, no vo svojej hororovej odbočke dokázal odprezentovať fakt, že tento subžáner má stále čo povedať.

Belzebuth vás núti premýšľať, neúspešne hádať odpovede k otázkam a príbeh vám posúva v nikdy nenudiacom tempe. Tento pozdrav z Mexika si zaslúži svoje miesto na tomto zozname.

The Perfection

Len veľmi málo filmov dokázalo rozdeliť divákov tak ako sa to podarilo The Perfection od Richarda Sheparda. Stačí sa pozrieť na IMDB a hneď uvidíte, že takmer rovnaký počet divákov dalo filmu 9/10 a 1/10 a rovnako aj 8/10 a 5/10.

The Perfection je bizarný, nelichotivý, pomýlený, perfektne zahraný film, ktorý sa absolútne neberie vážne a to i napriek tomu, že vnímanie istej serióznosti si od diváka dokonca sám vyžaduje.

Či tak alebo onak, na The Perfection nikdy nezabudnete.

Bliss

Joe Begos si na rok 2019 prichystal drogové kokteily, umenie, halucinácie, chuť po krvi a boj s vnútornými démonmi. Bliss je chaotická, špinavá, art-house originálna zmes, ktorá síce nie je bez chýb, no vyčnieva nad ostatnými indie kúskami.

IT: Chapter II

Kto čítal našu recenziu prvého filmu, tak vie, že s prvou časťou adaptácie dlhočizného románu sme neboli úplne spokojní.

Je však nutné povedať, že druhá kapitola dopadla omnoho lepšie a pomohol tomu aj samotný čas. Kingov román je bizarný, v mnohých aspektoch zastaralý a hlavne neskutočne náročný na filmové spracovanie. Ľudská predstavivosť totiž vždy tromfne schopnosti kinematografie.

Berúc ohľad na tieto skutočnosti, film IT: Chapter II si zaslúži potlesk. Andy Muschietti bol vyslaný na misiu uzavrieť adaptáciu cez tisíc stranového monštra, uspokojiť fanúšikov knihy i prvého filmu a zároveň vytvoriť kino horor pre masy, ktorý by zapadol do roku 2019 i napriek tomu, že originálny materiál bol časťami mimo svojej éry i v roku 1986.

Kapitola II je drastická, zábavná, vtipná, s chybami a dvojdielny celok v konečnom dôsledku pôsobí lepšie než slávna verzia s Currym. Áno, čítate správne. Pusťte sa do nás!

Doctor Sleep

Doctor Sleep je najlepšou filmovou adaptáciou Stephena Kinga v tomto desaťročí. Myslíme si, že odteraz by mali všetky nápady na sfilmovanie románov S. Kinga padnúť do rúk Mikea Flanagana.

Mike Flanagan rozumie S. Kingovi. Mike Flanagan rozumie hororu. Vždy keď sme jeho meno v minulosti spomenuli, označili sme ho za jedného z najtalentovanejších hororových filmárov našej éry a tu to len potvrdil.

Dokázal to pri filmoch Absentia, Oculus, Gerald’s Game a naposledy pri seriáli The Haunting of Hill House. Dokonca aj otrasnú filmovú sériu Ouija zachránil svojim pozerateľným filmom Ouija: Origin of Evil.

Doctor Sleep je pokračovaním úspešného románu The Shining (Žiarenie). Táto filmová adaptácia rešpektuje fanúšikov oboch kníh, rešpektuje fanúšikov Kubrickovej verzie The Shining a zároveň rešpektuje víziu Stephena Kinga.

To je všetko. Viac netreba.

Morto Não Fala (The Nightshifter)

Pre Dennisona Ramalha išlo o celovečerný debut a tento brazílsky horor naozaj prekvapil. Príbeh o mŕtvych, ktorí sa rozhodnú prehovoriť, možno nekypí originalitou, no Morto Não Fala to robí šikovne.

Márnica naozaj pôsobí ako výtvor z nočných môr a príbeh je demonštráciou toho, že pravidlá sveta mŕtvych nepatria do našej živej reality.

Morto Não Fala je šikovný a zábavný horor, ktorý nepodceňuje inteligenciu divákov.

Eli

Eli je horor o chorom chlapcovi, ktorý v honosnom dome podstupuje experimentálnu liečbu. Ak ste film nevideli, viac vám o ňom nepovieme. Tradične netradičná žánrová jednohubka, z ktorej minimálne jedna scéna s vami zostane mesiace po dopozeraní.

Yeo-gok-seong (The Wrath)

Kórejský horor Yeo-gok-seong sa dostal do západných končín sveta vďaka Shudder a ponúka nepríjemne desivý paranormálny príbeh s neskutočne atmosférickou hudbou.

In Fabric

In Fabric od P. Stricklanda je artistická, štýlová, surreálna, giallo imitujúca hororová komédia o vražedných šatách, a ak ani tento popis vám nenaznačuje dôvod, pre ktorý tento film patrí na tento zoznam, tak už naozaj nevieme.

The Hole in the Ground

The Hole in the Ground je psychologický horor z írsko-fínskej produkcie. Ide o efektívny počin s bohato nepríjemnou atmosférou, mierený na rodičov so snahou zneužiť ich novo nadobudnuté strachy. I keď námetom nejde o vysoko originálny film, funguje až príliš dobre na to, aby sme ho odignorovali.

Girl on the Third Floor

Pri väčšine filmov sa dá použiť fráza „Tento film sa nehrá na niečo, čím nie je“. Pri Girl on the Third Floor by sa dala použiť fráza s opačným významom. Príbeh tohto haunted house hororu totiž postupne rozbaľuje psychologické a psychosexuálne témy, ktoré spolu s úžasnými praktickými efektmi tento film žánrovo obohacujú.

Wounds

Under the Shadow od Babaka Anvariho sa dostal medzi naše najlepšie horory roku 2016. V roku 2019 prišiel s filmom Wounds a len potvrdil, že v súčasnosti patrí medzi najzaujímavejších žánrových filmárov.

Wounds je Lovecraftom a Cronenbergom inšpirovaný horor o emocionálnej prázdnote, vzťahoch, žiarlivosti, cynizme, sebeckosti a hľadaní samého seba. Film vyniká svojou netradičnou „nehororovou“ štruktúrou a po závere vás zrejme ovládne pocit, že ste dopozerali viac než jeden film.

Babak Anvari do tohto zoznamu i napriek tomu proste patrí.

Sang Krasue (Inhuman Kiss)

Sang Krasue, Inhuman Kiss alebo Krasue: Inhuman Kiss je nádherný, temný, romantický dvojhodinový thajský horor, ktorý si vypožičiava z folklóru juhovýchodnej Ázie. Krasue je totiž „duch“ v podobe oddelenej ženskej hlavy, ktorá za sebou ťahá pozostalé orgány.

Verte nám, viac vedieť nepotrebujete.

The Wind

Emma Tammi a Teresa Sutherland stoja za alegorickým psychologickým hororom, ktorý sa pozerá na desy samoty, izolácie, paranoje, smútku, depresie a žiarlivosti. Všetky tieto elementy sú poctivo uložené v škrupine feminizmu.

Ready or Not

Ready or Not dodá horor, strach, smiech, napätie, akciu, očividný sociálny komentár a skončí. Tento film potvrdzuje staré známe „V jednoduchosti je krása“ a fakt, že mýtus náročného diváka je len to – mýtusom.

The Nightingale

The Nightingale je od režisérky Jennifer Kent, ktorú poznáte pre jej horor The Babadook. V tomto prípade však vyrozprávala príbeh odohrávajúci sa počas kolonizácie Austrálie v roku 1825.

The Nightingale je desivý, ťaživý, bolestivý príbeh o hrôze, ktorá sa naozaj stala. Nič nevyjadruje význam slova „horor“ lepšie než prvých 35 minút tohto filmu.

Us

V našej recenzii filmu sme napísali, že film Us (My) je dôležitou trofejou na poličke Jordana Peela, jedného z najoriginálnejších a najtalentovanejších tvorcov súčasnosti. Dotýka sa ťažkej spoločenskej témy s dávkou prvotriedneho hororu a šikovného humoru. Ponúka charakter a štýl, ktorý by ste márne hľadali u väčšiny komerčne úspešných žánrových filmov.

Odvtedy sa absolútne nič nezmenilo.

The Lighthouse

The Lighthouse je od Roberta Eggersa, chlapa zodpovedného za polarizujúci slow-burn horor The Witch. Aj tento jeho najnovší počin rozdelil fanúšikov do niekoľkých skupín. Keďže sa The Lighthouse nachádza v našom zozname, viete, do ktorej skupiny patríme my.

Ak ste však tento film nevideli, naskočte naň naslepo. Áno, je to jeden z tých filmov…

Midsommar

Slnovrat (Midsommar) je skvostný film a tým najlepším, čo súčasný horor ponúka. Ari Aster sa nebál riskovať pri svojom debute Prekliate dedičstvo (Hereditary) a do Slnovratu (Midsommar) išiel nahý so všetkým, čo jeho filmársky talent ponúkal. Dokázal vytvoriť dielo plné traumy, tragédie, strachu, folklóru, humoru, absurdity a umeleckej kvality, ktorú mu môžu závidieť i mimo žánrové art-house filmy.