Seriál Záhada Blair Witch už oficiálne vo výrobe

Čarodejnica z Blair sa vráti.

Hororovú klasiku The Blair Witch Project z roku 1999 od Daniela Myricka a Eduarda Sáncheza zrejme ani nie je nutné predstavovať. Ide o film, ktorý sa masívne postaral o popularizáciu found footage subžánru.

Príbeh The Blair Witch Project bol priamočiary. Traja študentskí filmári- Heather Donahue, Michael C. Williams a Joshua Leonard sa v roku 1994 vydali do Burkittsville v Marylande – v minulosti Blair, natočiť dokumentárny film o lokálnej legende. V neďalekých lesoch v roku 1785 bola totiž zavraždená Elly Kedward, žena obvinená z čarodejníctva. Od jej tragickej a bizarnej smrti sa v Burkittsville dejú desivé veci. Od záhadných zmiznutí, cez hrozivé paranormálne výjavy až po rituálne vraždy.

Lenže pod amatérskymi dokumentaristami sa zľahla zem a pozostatky v podobe videozáznamov poslúžili ako surová prísada pre film.

Čo však filmu pomohlo bola geniálne zvládnutá marketingová kampaň, ktorá legendu Blair Witch prezentovala ako realitu. Tvorcovia zašli až tak ďaleko, že trojicu hercov na IMDB uvádzali ako zosnulých a film propagovali pomocou plagátov, na ktorých boli herci označení za nezvestných. Informácie na plagátoch odkazovali na web stránku, kde bolo možné nájsť „reálne“ reportáže z TV správ, rozhovory, audiozáznamy a dôkazové fotografie.

Táto šikovná kampaň pôsobila tak realisticky, že rodičia hercov dostávali kondolenčné listy a telefonáty. A to nie len od neznámych ľudí, ale aj od vzdialených členov rodín.

Tu však entuziazmus tvorcov neskončil. Herci boli vybratí na základe improvizačných schopností a dialóg prakticky neexistoval. Jedine Heather Donahue vedela všetky podrobnosti o Blair Witch, takže zvyšní herci boli donútení klásť otázky. Keďže všetci traja reálne stanovali v lese, tvorcovia sa rozhodli využiť možnosti prírodného prostredia a vytvárali desivú atmosféru (napr. praskanie konárov) bez vedomia hercov. Takže aj v tomto prípade boli donútení improvizovať a reagovať na podnety.

I keď kontroverzný a divácku obec polarizujúci, The Blair Witch Project zarobil takmer 250 mil. USD, čo je oproti rozpočtu niečo cez 60 tisíc amerických dolárov gigantický úspech. Toho sa však nedočkali obe pokračovania. Book of Shadows: Blair Witch 2 z roku 2000 zarobil „len“ 47 mil. USD oproti masívnemu rozpočtu 15 mil. Nedávny sequel Blair Witch z roku 2016 od Adama Wingarda sa vydal podobnou minimalistickou cestou ako prvý diel. Rozpočet bol trojnásobne menší oproti pokračovaniu z roku 2000, no taktiež zarobil približne rovnako.

Blair Witch je pre Lionsgate stále hodnotným majetkom, a to i napriek pomerne negatívnym hodnoteniam posledného filmu. Exekutíva v Lionsgate si ale uvedomila, že éru šoku pri „začiatkoch“ internetovej éry nezopakuje a nezostáva tak nič iné, než sa prispôsobiť súčasnosti.

Odpoveďou Lionsgate je Studio L, produkčná spoločnosť s orientáciou na digitálny trh. Studio L bude zodpovedné za produkciu seriálu The Blair Witch Project.

Séria Blair Witch je veľmi bohatá na mytológiu, preto by dostupnosť materiálu nemala robiť problém. Pôjde tak len o to, akou cestou sa Studio L vydá. Pokúsia sa noví tvorcovia za pomoci pôvodného režiséra Eduarda Sáncheza zopakovať starú formulu? Vyskúšajú cinematickejší prístup alebo sa dočkáme Blair Witch antológie?

Uvidíme.

Zábery z pôvodného webu Blair Witch: