Mucha nazrie do okna kolektívneho strachu našej doby

20th Century Fox rokuje s režisérom J.D. Dillardom o remaku filmu Mucha z roku 1986.

Prerábky filmových klasík so sebou nesú rôzne pocity a inak tomu nie je ani pri plánovanom filme Mucha z produkcie 20th Century Fox. O tomto projekte sa šepká pomerne dlho, väčšinou v spojení s „asi, zrejme, chceli by sme“ prístupom k produkcii. Podľa najnovších informácií však produkčná spoločnosť rokuje s režisérom sci-fi snímky Sleight (2016) a taktiež so scenáristom toho istého filmu, Alexom Theurerom.

Prvá filmová mucha ako adaptácia literárneho diela s rovnakým názvom od Georga Langelaana vzlietla v roku 1958 od režiséra Kurta Neumanna a zahrala si v ňom aj herecká a hororová legenda Vincent Price. Príbeh sleduje vedca Andreho Dalambra v snahe vynájsť teleportačné zariadenie. Po viacerých úspešných pokusoch s domácimi miláčikmi sa rozhodne subjektom testu aj on samotný. Pri realizácii pokusu sa do zariadenia spolu s ním dostane mucha a katastrofa je na svete. Andre nadobudne mušie hornú končatinu a hlavu, stále s nestratenou mysľou sa pokúsi nájsť spôsob zvrátenia katastrofy.

Film sa v danej dobe okrem smrti zaoberal aj vedou, jej úlohou v spoločnosti, existujúcim strachom z vedeckého pokroku a jeho vplyvu na ľudstvo ako také. Mimo toho sa subtílne dotýkal studenej vojny, straty identity a nedôvere spôsobenej okolnosťami vojny.

Táto Mucha sa dočkala aj dvoch pokračovaní s názvami Return of the Fly (1959) a Course of the Fly (1965).

Remake kultovej klasiky vyšiel v roku 1986 od slávneho režiséra Davida Cronenberga a zahrala si v ňom ďalšia filmová legenda Jeff Goldblum. Tento zmodernizovaný remake priniesol viaceré zmeny. Vedec Seth Brundle sa pokus rozhodne vykonať pod drobnohľadom vedeckej novinárky Veroniky. Započnú sexuálny vzťah a po premene začne Seth preukazovať zvýšené libido, výdrž a silu. Verí, že prebiehajúca transformácia má len výhody a do pokusu s teleportačným zariadením sa rozhodne donúť aj Veroniku. Tá odmietne a on si pokúsi nájsť inú obeť.

Veronika zistí, že je so Sethom tehotná a podstúpi potrat zo strachu z pôrodu larvy. Seth sa začne meniť na arogantného egocentrika, ktorému divák prestane okamžite fandiť. Pôvodný úmysel vynájsť zariadenie, ktoré zmení svet, sa vplyvom transformácie premení na sebecký cieľ vlastnej realizácie a posadnutosť vlastnou ilúziou o svojej nadradenosti.

Tento remake sa orientuje na vzťahy, sex a psychologickú premenu. Od originálu sa teda líši sústredením sa na rozklad osobnosti a rozpad idey človeka tak, ako ho kruh priateľov pozná. Film vyšiel v dobe strachu z AIDS a Mucha tieto obavy zachytáva. Režisér sa však vyjadril, že nešlo len o AIDS, ale o choroby všeobecne, starnutie a smrť. Cronenbergovi sa podarilo prerobiť originál tak, aby zachytával spoločenskú situáciu a kolektívny strach jeho doby.

Budúca prerábka má byť väčšmi inšpirovaná práve Cronenbergovým počinom, sme však presvedčení o tom, že kreatívny tím príde s vlastným originálnym obohatením konceptu muchy tak, aby zapadol aj do súčasnej doby podobne, ako sa to podarilo D. Cronenbergovi.

Veríme, že rokovania dopadnú dobre a produkcia sa začne čo najskôr.