James Wan sa chystá adaptovať román od Stephena Kinga

Tommyknockeři!

Nie je žiadnym tajomstvom, že velikán Stephen King v istom období viedol život poháňaný závislosťami na drogách, hlavne na kokaíne a alkohole. Poháňaný preto, lebo s nimi odmietol bojovať zo strachu zo zlyhania. Stephen King sa jednoducho obával, že ak prestane brať drogy, zabudne písať a stratí všetok svoj talent.

Sám priznal, že prakticky celé osemdesiate roky prežil na kokaíne s pivom, písal bez prestávky celé noci a varovné signály ako krvácanie z nosa ignoroval pomocou vaty. King si podľa vlastných slov vôbec nespomína na tvorivý proces v tejto dekáde, no práve počas jeho osobného pekla napísal jedny zo svojich najúspešnejších kníh.

Cujo, Christine, Cintorín zvieratiek, Talizman, Kliatba, To, Misery, či neskôr vydané Tretie oko (Temná polovica) sú všetko diela z mysle Stephena Kinga, keď nebol vo svojom najlepšom mentálnom i fyzickom stave. Knihy ako Misery, Cujo a Temná polovica v sebe nesú témy závislosti a straty samého seba. Dokonca aj klasika z roku 1977 Žiarenie (The Shining) bola inšpirovaná silnejúcim alkoholizmom Stephena Kinga.

Posledným dielom z kokaínovej továrne je však román The Tommyknockers (Tommyknockeři). Vyšiel v roku 1987 a kritici spolu s fanúšikmi ho zakopali pod čiernu zem. Zhodli sa na tom, že ide o najhorší Kingov román v histórii. Kingov strach z neúspechu a straty talentu sa zrazu stal odpornou realitou. Dôvody pre jeho závislosti zrazu vymizli. 1987 bol rok, kedy sa Stephen King naposledy napil a zmietol biely prášok zo stola.

Prvý román z čistej hlavy vyšiel v roku 1991 pod názvom Nezbytné věci. Je to však jeho posledné pekelné dielo The Tommyknockers (Tommyknockeři), ktoré uvidíme na striebornom plátne.

Tento príbeh o mestečku Haven v Maine obsahuje silné sci-fi prvky. Spisovateľka Bobbi totiž v lese nájde kovový objekt, z ktorého sa napokon vykľuje stará vesmírna loď. Z nej sa do ovzdušia vypustí zvláštna látka meniaca obyvateľstvo na agresívne stroje potrebné pre energiu.

Román a samotná televízna minisériová adaptácia z roku 1993 čitateľov a divákov naozaj nenadchli. I sám Stephen King v roku 2014 priznal, že The Tommyknockers napísal veľmi zle. No taktiež vyjadril nádej pre potenciál. Podľa neho by knihe stačilo o 350 strán menej a mohla by fungovať.

Vo svojej hĺbke je to totiž príbeh o závislosti, nukleárnej hrozbe a obavách z technologického pokroku. Aspoň tak to vidí Larry Sanitsky, exekutívny producent prvej adaptácie z roku 1993. Sanitsky taktiež vlastní práva k románu, takže sa aj on stane súčasťou chystanej adaptácie.

K postaveniu na nohy jej má pomôcť spolupráca režiséra/producenta Jamesa Wana (Saw, Dead Silence, The Conjuring, The Conjuring 2, Insidious 1-2) a producenta Roya Leeho (The Grudge 2, The Strangers, Shutter, The Woman in Black, Hidden, The Boy, Blair Witch, Polaroid, It).

Nová adaptácia románu The Tommyknockers teda vyjde za spolupráce produkčných spoločností Atomic Monster a Vertigo Entertainment. V súčasnosti nie je dostupných veľa informácií, no je vysoko pravdepodobné, že sa projektu nejaká distribučná spoločnosť chytí. Stephen King, James Wan a Roy Lee sú mená zaručujúce úspech. Je navyše dosť pravdepodobné, že po The Tommyknockers skočí streamovacia služba Netflix, ktorá minulý rok zaznamenala úspech s adaptáciami Kingových diel Geraldova hra a 1933.

Obal eng knihy: