Neotvárajte diablovi.
Magdalénske práčovne patria medzi najväčšie hanby katolíckej cirkvi a Írska. Išlo o azylové zariadenia pre “padlé” ženy, teda ženy, ktoré cirkev považovala za nečisté. Prostitútky, slobodné matky, sexuálne aktívne mladé dievčatá či psychicky choré ženy. Tieto inštitúcie od 18. storočia až takmer do konca 20. storočia vyrástli vo viacerých krajinách – Austrália, UK, Kanada, USA a Švédsko. Najznámejšie sú však Magdalénske práčovne v Írsku (ktoré do roku 1922 bolo súčasťou UK).
Katolícka cirkev sľubovala “vyčistenie” ulíc od prostitúcie a reformu “padlých” žien. Keďže cirkev mala obrovskú moc, využívala svoje právo mlčanlivosti a nikdy o dianiach v azylových domoch neinformovala. Cirkev dokonca odmietala poskytnúť informácie o celkovom počte žien, no historicky sa hovorí o viac ako 30 tisícoch.
Prvý masívny škandál vznikol až v roku 1993, kedy charitatívna organizácia Sisters of Our Lady of Charity prišla o značnú sumu financií a svoju stratu musela vyrovnať predajom časti pozemku developerovi. Tento predaj odhalil masový hrob 133 žien. Ďalších 22 tiel bolo nájdených na lokálnom cintoríne.
Írska vláda priznala svoje pochybenie až v roku 2001. Ženy v týchto domoch boli údajne obeťami zneužívania a verbálnych útokov. Mnohé mimovládne ľudskoprávne organizácie si však pýtali oficiálne vyšetrovanie, nakoľko mali podozrenia na sexuálne zneužívanie a fyzické zneužívanie žien. Naznačovali to vyjadrenia obetí, ktoré v Magdalénskych práčovňách žili.
Oficiálne 18 mesačné vyšetrovanie sa skončilo v roku 2013. Vyšetrovatelia potvrdili tajnú dohodu štátu s cirkvou a slovné napádanie obyvateľov azylových domov. Pravidelné sexuálne a fyzické zneužívanie nedokázali potvrdiť. Viaceré obete sa však rozhovorili o svojich skúsenostiach s hladovkami, ponižovaním či zatváraním dievčat na balkón počas zimy ako formu trestu.
Írska vláda sa verejne ospravedlnila v roku 2013. Katolícka cirkev sa ospravedlniť odmietla, nakoľko podľa ich tvrdenia poskytovala služby štátu a “padnutým” ženám.
Týmito historickými udalosťami sa inšpirovala režisérka Aislinn Clarke, ktorá svoj horor The Devil’s Doorway zasadila do jednej takejto “práčovne” v Severnom Írsku v roku 1960. Vatikán vyšle kňazov Thomasa Rileyho a Johna Thorntona zdokumentovať biblický zázrak. Socha Panny Márie údajne krváca. No keď obaja kňazi dorazia do katolíckej inštitúcie, zistia, že neslúži Bohu, ale temným silám. Sadistické mníšky, satanistické rituály a démonické posadnutia sú len vrcholom ľadovca hororu, ktorý žije medzi stenami božieho domova.
Film napísali Martin Brennan, Michael B. Jackson, Aislinn Clarke a zahrali si v ňom Lauren Coe, Helena Bereen, Ciaran Flynn, Lalor Roddy a ďalší.
The Devil’s Doorway je z produkcie 23ten Productions a vyjde 13. júla tohto roku cez distribučnú spoločnosť IFC Midnight.
Trailer:
Zábery z filmu:
Plagát:
[…] desivej histórii silne katolíckeho Írska sme naposledy písali v súvislosti s hororom The Devil’s Doorway, ktorý bol inšpirovaný odhalením masového hrobu v blízkosti azylových domov pre padlé […]